FTC-VIDI

Öt érdekesség

46 éve a vasárnapi bajnoki napján 3-0-s győzelmet aratott a Vidi az Üllői úton.

Az OTP Bank Liga 13. fordulójában vasárnap 16:00-tól a Ferencvárosi TC ellen lép pályára csapatunk a Groupama Arénában. A találkozóra való ráhangolódáshoz öt érdekességet gyűjtöttünk össze.

1. Örökmérleg

1968-tól napjainkig 111 mérkőzést játszott egymás ellen a két csapat a legmagasabb osztályban, ezeken a Vidi 27-szer, az FTC 53-szor győzött, 31 alkalommal pedig döntetlen született. Az első Ferencváros elleni NB I-es bajnokinkat 1968-ban a zöld-fehérek nyerték 1-0-ra, a mieink az 1971/1972-es szezonban, egy hazai, 4-3-ra végződő találkozón aratták első sikerüket. Legutóbb augusztusban 5-3-ra maradtunk alul hazai pályán.

Az eddigi mérkőzéseken átlagosan 2,7 gól született, a párharc gólaránya 182:120 a Ferencváros javára.

2. A legnagyobb Vidi-győzelmek

2011. március 12-én a Ferencváros otthonában arattuk klubunk NB I-es történelmének holtversenyben legnagyobb arányú győzelmét. A régi Albert Stadionban mintegy 10 000 néző előtt lejátszott bajnokin André Alves, Dusan Vasziljevics, Lencse László, Marko Andjics és Polonkai Attila góljaival 5-0-ra győzött Mezey György együttese, amely a szezon végén klubunk történetének első bajnoki címét is megszerezte, míg az FTC abban az idényben harmadikként zárt.

Az 5-0-s siker azért is volt különleges, mert korábban egy nem budapesti csapat sem nyert ekkora arányban bajnokit az Üllői úton. Háromszor arattunk három gólos győzelmet a IX. kerületiek ellen, 1977-ben 3-0-ra, 1980-ban 5-2-re, 2017-ben pedig 4-1-re győzött csapatunk.

3. Nagy fordítás a zöld-fehérek ellen

Az egyik legemlékezetesebb hazai mérkőzésünket a Ferencváros ellen közel 30 évvel ezelőtt, 1992 novemberében játszottuk: Lipcsei és Balogh góljaival a zöld-fehérek a 20. percben már 2-0-ra vezettek, amit a félidőig meg is tartottak, ám a második játékrészben a mieink négy percen belül megfordították a meccset. Az 58. és a 62. perc között Horváth Ferenc kétszer, Németh Zoltán egyszer talált be, aminek köszönhetően a hármas sípszót követően Vidi-sikert ünnepelhetett a Sóstói Stadion 18 ezres szurkolótábora.

4. A leggólgazdagabb mérkőzések

A két csapat párharcának történetében a leggólgazdagabb bajnoki a legutóbbi, augusztus 6-án Sóstón lejátszott meccs volt. Félórányi játékot követően kétgólos előnyben voltak a zöld-fehérek, de Lirim Kastrati még az első félidő lefújása előtt szépített, majd a fordulás után Kenan Kodro duplájával 3-2-re fordítottunk. Azonban sajnos a vendégek is gyorsan tudtak váltani, és a 71. percben már ők vezettek 5-3-ra, előnyüket pedig a mérkőzés végéig meg is tartották.

Kétszer játszottak hétgólos bajnokit egymás ellen a felek, 1972-ben 4-3-ra, 1980-ban 5-2-re nyert a Vidi.

5. A dátum: november 12.

13 évet kell visszamenni az időben, hogy november 12-i Vidi-bajnokit találjunk az NB I-ben, akkor a Győri ETO elleni idegenbeli mérkőzésen André Alves góljával mentettünk pontot a 90. percben. Ezt megelőzően 1983-ban hazai pályán a Pécs ellen játszottunk 1-1-et, korai gólunkat Szabó József lőtte. 1980-ban a Honvédot vertük 1-0-ra Sóstón, 1977-ben a Ferencvárost győztük le 3-0-ra az Üllői úton, 1972-ben pedig az MTK ellen diadalmaskodtunk 2-0-ra.

Ezen a napon született Tamás Gyula, aki 2009-ben Ligakupa-győztes csapatunk kapusedzője volt, valamint Hársfalvi András, aki 2018-ban bajnok csapatunk keretében volt kapus.

Author: Óházy Bálint

Photo: fehervarfc.hu

More news