Életének 85. évében elhunyt Kozma Imre atya, katolikus pap, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapító elnöke.
Életének 85. évében elhunyt Kozma Imre atya, katolikus pap, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapító elnöke.
Kozma Imre atya 1940. június 4-én Győrzámolyban született. A győri bencés gimnáziumban érettségizett, majd papi szemináriumba jelentkezett. Döntése komoly elkötelezettséget jelentett, hiszen 1958-ban a papi hivatást választó fiatalok biztosan számíthattak arra, hogy az államvédelmi hatóság zaklatni és üldözni fogja őket.
Kozma Imre atyát 1963-ban szentelték pappá. Első állomáshelye Tát-Dorogbányán volt, majd áthelyezték Budapestre. 1968 és 1977 között a Ferenciek terén álló Alkantarai Szent Péter templomban szolgált. Szokatlan hangvételű, szókimondó prédikációi sokakat megszólítottak, a fiatal felnőtteknek tartott konferencia beszédei alatt zsúfolásig megtelt a templom. Kozma Imre atyát ezekben az években számos alkalommal előállították és kihallgatták, hallgatóságának több tagját meghurcolták és kizárták az egyetemről.
Pályafutásának következő állomása a zugligeti Szent Család plébániatemplom volt. Százak által látogatott hittan óráin azt tanította, hogy a kereszténység nem elmélet, hanem gyakorlat, a templom falain kívül a mindennapokban is meg kell élni hitünket. A közösség tagjainak konkrét segítő feladatokat kellett vállalniuk, ekkor alakult ki az az önkéntes hálózat, amely később a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapját adta.
Az 1989-ben megalakult Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapító elnökeként a szegények, idősek, hajléktalan emberek ellátását szervezte meg. A zugligeti templom kertjében megnyitotta az első menekülttábort a Budapesten gyülekező keletnémet családok előtt, ezzel az akkori Európa legnagyobb humanitárius akcióját indította el, melynek során 48 ezer menekültet fogadtak be Magyarországon. A romániai forradalom alatt segélyszállítmányokat juttatott el a szükséget szenvedő településekre, a délszláv háború alatt kórházi osztályokat, bentlakásos intézményeket és nagy számú civil lakosságot menekített át Magyarországra az általa vezetett szervezet. Felhívásaira önkéntesek százai jelentkeztek, közben országszerte megalakultak a Magyar Máltai Szeretetszolgálat helyi csoportjai. Három és fél évtized alatt a Szeretetszolgálat az egyik legnagyobb magyarországi karitatív szervezetté vált, amely szociális, oktatási és egészségügyi ellátásokból is hálózatot épített ki, intézményeiben és önkéntes csoportjaiban naponta átlag 17 ezer emberről gondoskodik.
1997-ben Kozma Imre atya felvételét kérte a Betegápoló Irgalmasrendbe, mely irányítása alatt megerősödött, és kórházaival az egészségügyi ellátás jelentős szereplőjévé vált. Ötvenhét évesen lett szerzetes, a legtöbben ilyenkor már a visszavonulásukat tervezik, ő a keresztény szemléletű orvoslás újraélesztését tűzte célul, és 82 éves koráig vezette a rend hazai szervezetét.
Pályafutása utolsó szakaszában éppolyan energikus volt, mint fiatalon. 2013-ban pappá szentelésének ötvenedik évfordulójára készülve gyalogosan végigjárta papi szolgálatának állomáshelyeit, 73 évesen 140 kilométeres zarándoklatot tett egy szerzetestársa kíséretében.
Tevékenységét több mint harminc alkalommal ismerték el rangos kitüntetésekkel. 1996-ban az Év emberének választották, 2003-ban a Magyar Köztársaság Középkeresztje díjat vehette át, 2005-ben Prima Primissima díjat kapott, 2010-ben Francia Becsületrenddel tüntették ki, 2016-ban Európa Polgár díjjal ismerték el életművét, és több település önkormányzata is díszpolgári címet adományozott Kozma Imre atyának.
(Forrás: Magyar Máltai Szeretetszolgálat)
2008 nyarán sajtótájékoztató keretében került bejelentésre az a partneri megállapodás, amely a Vidi és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat között jött létre és tart immár 16 esztendeje.
Klubunk és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat első nagyobb közös megmozdulása a vörösiszap-katasztrófa áldozatainak megsegítése volt 2010-ben. A következő esztendőkben a "jegyet jegyért" akcióval rendkívül sikeresen tudtuk az iskolásokat megszólítani. Klubunk azzal a szándékkal viseli mezén a Magyar Máltai Szeretetszolgálat pajzsát, hogy megjelenítse a hozzá kapcsolódó értékeket: többek között a másik ember tiszteletét, a becsületes játékot, és a kitartó, kemény munkát.
11 évvel ezelőtt, 2013-ban került átadásra klubunk edzőközpontja, melyet Kozma Imre atya szentelt fel.
Ugyancsak 2013-ban, Kozma atya pappá szentelésének 50. évfordulója alkalmából, látogatást tett Ferenc pápánál és vidis relikviákat ajándékozott a szentatyának. Ugyanennek az esztendőnek a végén a Magyar Máltai Szeretetszolgálattal közösen hirdetett akciónkra plüssjátékokat, játékautókat, babákat, társasjátékokat és könyveket ajánlottak fel a Vidi-szurkolók a rászorulóknak - a karácsonyi adománygyűjtés nagy sikerrel folytatódott a következő években is.
2014-ben hosszabb interjút készítettünk Kozma atyával, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat vezetője nemcsak az első hat közös évről, hanem a jövőről is beszélt akkor honlapunknak. "Az egyik legfontosabb dolog, hogy odafigyeljünk a másikra, és értéket találjunk a másikban. Az, hogy 2008-ban közös útra léptünk a Vidivel, az összetartozás élményével örvendeztetett meg bennünket. Az élet pedig tulajdonképpen erre, az összetartozás élményére épül. Garancsi Istvánnak hat éve volt egy álma. A tulajdonos úr egy értékorientált ember, aki a lehetőségeit jól és jó cél érdekében szeretné használni. Fontos volt számára, hogy a sport az ünnep legyen. Az embereknek pedig szükségük van az ünnepre, hiszen ünnepek alkalmával plusz értékek kerülnek elő az emberből."
Húsvétkor rendszeresen óriási csokitojással lepte meg Kozma atya a Vidi legifjabb futballistáit, egyetlen esztendőben sem feledkezett meg a fehérvári utánpótlásban szereplő gyerekekről.
2017-ben máltais gyerekek kísérték be a játékosokat az FTC elleni rangadón a pályára. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Galló József Általános Iskolájából érkeztek azok gyermekek, akik a Fradi elleni összecsapás előtt a pályára lépő játékosokat kísérték be. A diákok klubunk vendégeként a mérkőzést is végigszurkolták. Azóta is több alkalommal érkeztek már máltais gyerekek bekísérőnek csapatunk hazai mérkőzéseire.
Az elmúlt években is rendszeresen ajándékoztak a Vidi-szurkolók a rászorulóknak, az ajándékokat pedig a Magyar Máltai Szeretetszolgálat juttatta el a rászorulóknak. A Vidi mezén pedig természetesen az idei szezonban is ott van a Máltai kereszt, ahogy az összes utánpótlás-együttesünk és az NB II-es női csapatunk is Máltai keresztes mezben futballozik.
Kozma Imre atya halála óriási űrt hagy maga után, azonban klubunk fontosnak tartja, hogy azokat az értékeket, amelyeket Kozma atya életében képviselt, a Vidi a jövőben is magáénak tudja és a Magyar Máltai Szeretetszolgálattal közösen ezután is segítsünk a rászorulóknak.
Nyugodjon békében, Kozma atya!
Author: Wéninger Ákos
Photo: fehervarfc.hu