Emlékezetes meccsek a Vidi történelméből - 42. hét

Rovatunkban minden héten három legendás mérkőzést elevenítünk fel a klub elmúlt időszakából. Ezúttal két kiütéses Vidi-sikert és a PAFC elleni első NB I-es bajnokinkat idézzük fel.

1982 - Kiütöttük az MTK-t

NB I 1982/1983 - 8. forduló
Székesfehérvár, Sóstói Stadion, 5000 néző
1982. október 17. vasárnap 17:00
Videoton SC - MTK-VM 6-2 (1-0)
Gólszerző: Zsinka (28'), Szabó (54'), (Csuhay 61'), Csongrádi (63'), Disztl L. (68'), Májer (90') ill. Turtóczky (56'), Borsó (71')
Videoton SC: Disztl P. - Végh, Disztl L., Csuhay, Horváth - Palkovics, Csongrádi, Vadász - Májer, Szabó (Mihalics 83'), Zsinka (Kiss 62')
Edző: Molnár Ferenc
MTK-VM: Brünyi - Szabados, Varga, Turner, Kovács (Valuch 29') - Silye, Turtóczky, Borsó - Fodor, Boda, Fülöp
Edző: Sárosi László

Négy alkalommal fordult elő, hogy négygólos különbséggel győzte le a Vidi az MTK-t. Az első ilyen arányú diadal az 1982-1983-as szezonra datálódik, a bajnokság 8. fordulójában Zsinka, Szabó, Csuhay, Csongrádi, Disztl L. és Májer góljaival 6-2-re nyertünk hazai pályán. A 35 évvel ezelőtti találkozón Kovács Ferenc is helyet foglalt a lelátón, aki korábban mindkét együttest irányította, ekkor pedig épp a Debrecen mestere volt. A meccs előtt a következőket mondta a Nemzeti Sportnak: "Mi már mindkét csapattal játszottunk, de egyiket sem tudtuk legyőzni. Ráadásul a Videotontól a saját otthonunkban kaptunk ki. Kíváncsian várom, hogy most mire lesznek képesek a fehérváriak, nagy meglepetés lenne, ha nem a Vidi nyerné az összecsapást."

Három perc leforgása alatt két gólt is szerezhettünk volna a meccs elején, ekkor azonban még kimaradtak a ziccerek. A 28. percben Májer jobb oldali beadását kivetődve el tudta még ütni Brünyi Szabó elől, de a játékszer a 17 esztendős Zsinka elé pattant, aki 12 méterről nem hibázott. Ez volt az első NB I-es találata a később a Ferencvárosban, a Honvédban és az Újpestben is futballozó játékosnak. A második játékrészben aztán bő negyedóra leforgása alatt 6 gólt is láthattak a szurkolók - négy fehérvárit és két fővárosit. A 6-2-es végeredményt Májer a 90. percben állította be. A 8. forduló válogatottjába három Vidi-játékos is bekerült: Disztl L., Csuhay és Májer.

1997 - 25 év után ismét 8-0-ra nyertünk

NB I 1997/1998 - 13. forduló
Székesfehérvár, Sóstói Stadion, 4000 néző
1997. október 18. szombat, 17:00
Videoton FCF - Tiszakécske FC 8-0 (2-0)
Gólszerző:
Dvéri (19'), Vancsa (45' 47', 62'), Korsós (65', 70'), Waltner (78'), Róth (89')
Videoton FCF: Bíró (Milinte 68') - Makrickij, Dulics, Schindler, Tóth A., Urbonas (Miklós 68'), Dvéri, Róth, Takács, Vancsa (Waltner 74'), Korsós
Edző: Disztl László
Tiszakécske FC: Nagy - Gábor, Barna, Thaly (Mike 53'), Vidakovics, Unyatinszki (Bagi 53'), Nagy, Molnár, Szántó, Besserman (Collins 63'), Balla
Edző: Szurgent Lajos

Két alkalommal is sikerült 8-0-ra nyernünk élvonalbeli mérkőzésen a Sóstói Stadionban, ez a klubrekordunk. 1972. május 28-án az Eger, 25 évvel később a Tiszakécske volt a szenvedő fél. 1997. október 18-án sokáig nem úgy tűnt, hogy rekord mennyiségű gól esik, mert a félidőben Dvéri és Vancsa találataival 2-0 állt az eredményjelzőn. A második játékrészben aztán megnyílt a gólcsap, Vancsa a 47. és a 62. percben is betalált, azaz klasszikus mesterhármast szerzett, Korsós pedig öt perc alatt duplázott, a 65. és a 70. percben. Waltner három perccel azután, hogy a 74. percben csereként pályára lépett, vette be a Tiszakécske kapuját. A nyolcadik találatot pedig Róth szerezte a 89. percben.

A meccs szomorú apropója volt, hogy a hétvégi találkozót követő hétfőn került sor id. Disztl Péter temetésére. Az egykori két válogatott labdarúgó, Disztl Péter és Disztl László édesapja 1997. október 13-án, 61 éves korában üzemi balesetben hunyt el. A lefújást követően Szuna József, a Vidi akkori elnöke az egész csapat nevében id. Disztl Péter emlékére ajánlotta a ragyogó győzelmet.

2013 - Első NB I-es bajnokink a Puskás Akadémia FC ellen

NB I
2013/2014 - 11. forduló
Székesfehérvár, Sóstói Stadion, 3100 néző
2013. október 19. szombat, 14:00
Videoton FC - PAFC 3-0 (0-0)
Gólszerző: Zé Luis (66'), Nildo (75'), Álvarez (90')
Videoton FC: Calatayud - Szolnoki, Caneira, Vinícius, Stopira - Kleinheisler (Kovács 55'), Sándor, V.Gomes, Nildo (Álvarez 84') - Nikolics, Zé Luis (Gyurcsó 80')
Edző: José Gomes
PAFC: Hajduch - Margatics, Vaszicsku, Gallardo, Tamás, Bertus, Polonkai, Czvitkovics, Nagy, Tischler, Zsolnai
Edző: Benczés Miklós

Valamelyest talán kakukktojásnak tűnhet ez a mérkőzés, hiszen ebben a rovatban többnyire 20-30 évvel ezelőtti, vagy még korábbi Vidi-meccseket szoktunk feleleveníteni, de mivel ezen a héten épp a Puskás ellen játszunk bajnokit, ezért helye van a visszatekintőben a két csapat első NB I-es randevújának, amelyre 4 évvel ezelőtt, október 19-én került sor a Sóstói Stadionban.
A Vidiben két egykori akadémista is ott volt a kezdőben (Szolnoki, Kleinheisler), Gyurcsó pedig csereként lépett pályára. Mindkét csapat játékosai speciális rózsaszín mezben vonultak ki a pályára a mellrák elleni küzdelem jegyében.

Jól kezdtük a meccset, egyből magunkhoz ragadtuk a kezdeményezést, helyzetet azonban sokáig nem láthattak a nézők, gólt pedig csak a második játékrészben. 68 perce tartott a mérkőzés, amikor Nildo adott remek labdát Nikolicsnak, aki a jobb szélen iramodott meg, majd a 16-oson belül önzetlenül kihagyhatatlan helyzetbe hozta Zé Luist, aki magabiztosan lőtt a kapuba közelről. A 75. percben tovább növeltük előnyünket. Gyönyörű játék végén Nikolics adott ismét gólpasszt, ezúttal Nildonak, aki becsúszva talált a felcsútiak kapujába közvetlen közelről. A 3-0-ás végeredményt a 84. percben csereként pályára lépő Álvarez a 90. minutumban állította be.