Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült Kovács Ferenc

Augusztus 20. alkalmából több jeles sportember állami kitüntetésben részesült, köztük klubunk tiszteletbeli elnöke, Kovács Feri bácsi, valamint a Vidi egykori csapatorvosa, dr. Horváth Lajos is.

Kimagasló tevékenysége elismeréseként Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült Kovács Ferenc magyar bajnok labdarúgó, edző, a Magyar Labdarúgó-szövetség Utánpótlás Tanácsadó Testületének elnöke, csapatunk tiszteletbeli elnöke.  

Feri bácsi 1934. január 7-én született Budapesten. Az MTK saját nevelésű játékosaként 1954-ben mutatkozott be az első osztályban, és több mint 10 éven keresztül viselte a kék-fehér mezt. A fővárosi csapattal bajnok, Kupagyőztesek Európa Kupája - döntős és kétszer a Közép-európai Kupa győztese. Az 1960-as római olimpián bronzérmet szerzett a válogatottal.

1965-ben kezdte edzői karrierjét az MTK utánpótlásánál, 1968-'69-ben már az első csapat kispadján ült. 1970-'72 között az Egri Dózsa, 1972-'77 között a Videoton SC, 1977-'78 között a Vasas SC, 1978-'79 között a magyar válogatott, 1980-'83 között a DVSC, 1983-'86 között újra a Videoton SC, 1986-'87 között a spanyol Las Palmas, 1987-'88 között harmadszor is a Videoton SC, 1989-'90 között a Szeged SC, 1990-'93 között az Újpest vezetőedzője volt. 

1968-ban Magyar Népköztársaság Kupa-győztes az MTK-val, 1983-ban mesteredzői díjjal tüntették ki, de legnagyobb edzői sikereit klubunkkal érte el. Magyar bajnoki ezüstérmes 1976-ban, bronzérmes 1984-ben és 1985-ben a Vidivel. Az 1984-'85-ös szezonban pedig a klub és máig a magyar labdarúgás utolsó csúcseredményét produkálta klubszinten, az UEFA Kupa döntőjéig vezette csapatunkat, azóta Székesfehérváron igazi legenda övezi személyét.

Szinte napra pontosan 5 évvel ezelőtt, 2010. augusztus 19-én, Székesfehérvár ünnepi közgyűlése Díszpolgárrá avatta Kovács Ferenc mesteredzőt.

 

dr. Horváth Lajos, a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház nyugalmazott szemész főorvosa, a Videoton Labdarúgó csapatának volt sportorvosa. 1960-ban avatták orvosdoktorrá. Első munkahelye volt a fehérvári kórház szemészeti osztálya, ott nevelte ki elismert szemészorvosok generációit. Az ő nevéhez fűződik a kórház korszerű szemészeti osztályának megszervezése. 1997-ben vonult nyugdíjba, de a mai napig rendszeresen látogatja a Vidi mérkőzéseit. Három évtizeden át volt a Vidi csapatorvosa, és rengeteg történet fűződik a nevéhez, az egyik legemlékezetesebb az, mely szerint dr. Horváth Lajos juttatta tovább a Vidit Prágában az 1984/85-ös UEFA-Kupában. Történt ugyanis, hogy idegesek voltak a meccs előtt a játékosok, ilyenkor a szokásosnál is több a zrika, mindenki igyekszik valamilyen babonába kapaszkodni. Az „alany" Horváth doktor, a csapat orvosa lett, aki „komoly" feladatot kapott az öltözőben. „Főorvos Úr, ha hármat dekázik fejjel a labdával, továbbjutunk!" - dobta be valamelyik játékos, és dr. Horváth Lajos bármikor, bármit megtett volna a csapatért. Kapható volt a próbára is, és, ha nem is elsőre, de sikerült három érintéssel a levegőben tartania a labdát, a csapat pedig továbbjutott, és egészen az UEFA Kupa döntőjéig menetelt.   (Fotó: fmh.hu)


 

Szerző: Wéninger Ákos

Fotó: fmh.hu, vidi.hu

További hírek